ilkem turizm
Tanıtım İnsert E-Bülten Öneri ve Talep Formu
İletişim
Hizmet Talep Formu
Araç Basvuru Formu
 
 Basında İlkem Turizm
Yazın da Turist Taşımak İstiyoruz.
30.06.2011
Tüm Haberler
Okul taşıtı vasfındaki araçların yaklaşık 3 ay boyunca parkta beklediğini söyleyen İSTAB Okullardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Bayraktaroğlu, tatil döneminde turizm taşımacılığı yapabilmeleri gerektiğini söyledi.

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Okullardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Bayraktaroğlu, okulların kapanmasından sonraki dönemi öğrenci taşımacıları için "Zorunlu tatil" olarak nitelendirdi. Öğrenci taşıyan servis araçlarının 3.5 aylık yaz tatili boyunca çalışamadığını ve parklarda beklediğini ifade eden Bayraktaroğlu "12 ay boyunca vergi mükellefiyiz ama 8.5 ay çalışıyoruz." dedi.

"Turizm taşımacılığı yapabiliriz"

8.5 ay çalışıp para kazanan sektörün 3.5 ay boyunca boş durmaması gerektiğini kaydeden Bayraktaroğlu çözümü araçların turizm taşımacılığı yapabilmesinde gösterdi." Biz bu yaz sürecinde turizm taşımacılığı yapabilmeliyiz. Bizim araçlarımız turizm taşımacılığına yeterli. Turizme elverişli bütün arabaları bizde kullanıyoruz. Bütün arabalarımız klimalı. Bütün arabalarımız maksimum 3 yaşında. Yani biz de bu işi yapabilmek için yetkiniz." diyen Bayraktaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün konuya sıcak baktığını belirtti.
Servis araçlarına bu izni Büyükşehir Belediyesi'nin verebileceğinin vurgulayan Bayraktaroğlu hali hazırda İstanbul'da turizm taşıması yapan filonun turizm potansiyeline yanıt veremediğini de savundu. Bayraktaroğlu şöyle konuştu: "Büyükşehir Belediyelerinin çok büyük yetkileri var. Yasa onlara yetki vermiş. Diyor ki Büyükşehir Belediyeleri, servisler, taksiler, minibüsler v.s ile ilgili her türlü tasarrufta bulunabilir. Dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi teknik olarak bu hakkı verebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri de bu işe sıcak bakıyor. UKOME'nin karar vermesi halinde bu düşünce hayata geçebilir."

İstanbul'da turizm taşımacılığı yapan firmaların araç parkının turist potansiyeline cevap veremediğini ifade eden Bayraktaroğlu turizm taşımacıları kendi pencerelerinden baktıkları için servisçileirn bu hizmeti vermesini istemediğine de vurgu yaparken; "Böyle bir talep var, hali hazırda servisçiler bu işi zaten yapıyor. Biz bunun yasal hale gelmesini istiyoruz. Biz bu işi belgeli yapmak istiyoruz. Dolayısıyla madem öyle 2,5 aylık bir boşluğumuz var. Bunu böyle dolduralım diye düşünüyoruz. " dedi.

TTDER Genel Sekreteri Er; "Araç sayımız yeterli"

Bayraktaroğlu'nun bu isteğine Turizm Taşımacıları Derneği( TTDER) Genel Sekreteri Mümtaz Er cevap verdi. Er, turizm taşımacılarının D2 belgesine ihtiyaç duyduğunu ve bu belgenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından verildiğini hatırlatırken; " İsteyen turizm taşımacılığı tabi ki yapabilir ama hangi işin yapılacağına karar verilmeli. Hem turizm hem öğrenci taşımacılığı yapılamaz." dedi.

İstanbul'daki turizm taşımacılarının araç parkının mevcut turizm potansiyeline yeterli olduğunu savunan Er, İstanbul'da en turizmin en yoğun aylarının Eylül-Ekim olduğuna dikkat çekerek; "Eylül'de okullar açılacak. İkisini birden nasıl yapacaklar?" sorusunu sordu.


30.06.2011 / 14:25
Elif ÖZYILMAZ/Oya KAYA
www.tasimacilar.com
 
   
 
 
Yahya Kemal Mahallesi Okul Sokak No:9 K:4 - Kağıthane/İSTANBUL
Tel: 0212 295 70 60 pbx - Faks: 0212 294 59 69